Голямо признание за ОУ "Юрий Гагарин"
Основно училище „Юрий Гагарин“ беше отличено с награда за изключителен принос към представянето и популяризирането сред местната общност на урока театър „Въртележката на парите“. В националната инициатива се включиха над 115 представления с участието на над 2 500 деца. Награда в категория „За изключителни постижения“ получиха 4 училища, сред които и ОУ „Юрий Гагарин“ – Сливен. Церемонията по награждаването беше на сцената на театър „Славянска беседа“ в столицата. Отличието е за иновативни подходи и вдъхновяващи решения и беше връчено от Калоян Симеонов, представител на Министерството на финансите на Милена Иванова, учител в ОУ „Юрий Гагарин“ - Сливен. Тя и нейните колеги Соня Кирова и Николай Колев са организатори на работата по реализацията на урока театър и автори на декорите и костюмите. Те са и класни ръководители на третокласниците, които участваха в него.
В представлението на ОУ „Юрий Гагарин“ – Сливен децата по забавен начин научиха за семеен бюджет, лична сметка, данъци, осигуровки
Те влязоха в различни роли, свързани с финансови термини, съпътстващи живота на всеки човек. Чрез думите, които самите те изричаха, децата научаваха за дейността на институциите, за семейния бюджет и личната сметка, за данъците и защо са важни, за осигуровките, пенсиите, парите, които хората харчат за ток, парно и удоволствия. Те разбраха още, че е важно да правиш разумни разходи, какви сметки плащат всеки месец мама и татко и как се управляват парите на семейството. Представлението обра овациите на публиката в конферентната зала на училището. На 24 април 2026 година, в София, малките актьори и техните ръководители съвсем заслужено получиха високото отличие. Урокът театър е по повод Световната седмица на парите, която се отбелязва от 16 до 22 март 2026 г. и е част от събитията в национален мащаб на фондация „Инициатива за финансова грамотност“. Инициативата е подкрепена от Министерството на образованието и науката и Министерството на финансите. Новината предизвика интерес сред националните медии. Браво на децата и колегите!










